Katalog – Samoloty lekkie

Katalog sprzętu i uzbrojenia – Samoloty

LEKKIE SAMOLOTY BOJOWE I SZKOLNO-TRENINGOWE

Samolot szturmowo-patrolowy AP-3

Wzorzec z reala – AT-6C Texan II

Lekki samolot bojowy produkowany przez firmę Razor Air Tech – powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie na lekki i ekonomiczny samolot patrolowy z możliwością bliskiego wsparcia pododdziałów lądowych i do działań przeciwpartyzanckich. Początkowo był użytkowany w niewielkiej liczbie do zadań pomocniczych, ale z chwilą przejęcia Anatolii okazał się doskonałym samolotem do długotrwałego patrolowania ogromnych i słabo zaludnionych obszarów, operując z niewielkich lotnisk lub lądowisk gruntowych

Lekki samolot bojowy AP-3 jest jednosilnikowym (silnik turbośmigłowy – 1100KM/840 kW) dolnopłatem, z pojedynczym statecznikiem pionowym i trójpodporowym podwozi z kółkiem przednim. Uzbrojenie samolotu jest podwieszane na 6 węzłach podwieszeń pod skrzydłami, natomiast pod kadłubem można montować system rozpoznania w postaci obrotowej głowicy obserwacji optycznej z systemem noktowizyjnym i termowizyjnym. Zasobniki z elektroniką np. systemy zakłócania można podwieszać również na węzłach zewnętrznych podskrzydłowych. Na wewnętrznych węzłach podskrzydłowych można podwieszać dodatkowe zbiorniki paliwa.

Na podstawie AP-3 opracowana odmianę tego samolotu przeznaczoną dla Marynarki wojennej.

Odmiana morska oznaczona AP-3S różni się od samolotów używanych przez Siły Powietrzne tylko nieco odmiennym wyposażeniem radio-nawigacyjnym, dostosowanym do działań nad wodami. W Lotnictwie Marynarki Wojennej jest przeznaczony do zadań patrolowania wód przybrzeżnych oraz zwalczania niewielkich jednostek morskich.

Ilość samolotów AP-3 w użytku Sił Powietrznych RB  – 112

Ilość samolotów AP-3S w użytku Marynarki Wojennej RB  – 36

Eksploatowana przez Siły Powietrzne odmiana samolotu AP-3 czyli lekka maszyna uzbrojona do zadań patrolowych, przeciwpartyzanckich oraz bliskiego wsparcia.
Eksploatowana przez marynarkę wojenną odmiana AP-3S

Dane taktyczno-techniczne AP-3

Rozpiętość: 10,4 m
Długość: 10,16m
Wysokość: 3,25m
Masa własna: 2671 kg
Masa startowa maksymalna: 4536 kg
Prędkość maksymalna: 585 km/h
Prędkość przelotowa: 515 km/h
Prędkość minimalna: 185 km/h
Pułap praktyczny w konfiguracji gładkiej: 9500m
Pułap praktyczny z podwieszeniami: 7650m
Zasięg z pełnym uzbrojeniem (bez zbiorników dodatkowych): 1650km
Zasięg ze zbiornikami dodatkowymi (w zależności od masy uzbrojenia):  do 2750km